• Harun Yusuf Şahin

Sinemada Korku Öğeleri

Psikanalitik ve Sinema gelişimi

• İlk korku filmlerinin bir çoğu 1. dünya savaşı sırasında almanya’da kök salmış olan alman ekspresyonizminden etkilendi. Hollywood’a göç eden Alman film yapımcıları, korku filmlerinin gelişmesinde etkili oldu.

• Abartılmış kamera açıları, sahneler, ışık ve karanlık oyunları ekleyerek derin psikolojik anlam ve etkileri olan filmler yaratılmaya başlandı.


Psikanalitik ve Sinema

• Alman Ekspresyonizm ideolojisi, Freud’un psikanalitik teorilerinden oldukça etkilenmişti ve bu yüzden ilk korku filmi eserlerinin çoğu Freud etkisinde kalmıştır.


Sinemada Psikanalitik Öğeler

-Alter ego ve Gölge karakter

• Alter egosu ya da gölge karakterinin var olduğu görülen filmlerde karakterlerin; iyi/kötü, dışa dönük/içe kapalı, başarılı/başarısız gibi ayrımlar üzerinden farklılaştıklarını görürüz.

• Bu iki ayrı pratiğe sahip karakter, dramatik ve filmik bir yolculuğa çıkarak kötüye evrilen bir değişim geçirirler. Bu değişim; yaşadıkları travmatik bir olaydan kaynaklanabilir.


o Bu değişimden sonra karakter saldırgan ve psikopat bir yapıya bürünür. Çevresine zarar verir. Sinemada bu karakter şeytan ile özdeşleştirilir.


Ø İzleyiciye bu değişim son derece rahatsız edici ve korkutucu bir his verir.Hayalet uzuv teorisi

o Hayalet uzuv, var olmayan ancak varlığı arzulanan ve hissedilen uzuvdur.

o Sinemada fantezi ve gerçeklik ayrımının yapılmasının gerekli olduğu noktada öne çıkar.


Film karakterinin başarısız estetik operasyon yada kaza sonrası kaybettiği uzvu ile ilgili yaşadığı şiddetli içsel sorunlar ve buna bağlı psikolojik hastalıklar seyirciye karakterin iç dünyasından gösterilir.

Ø Seyircinin yaptığı empati sonucunda rahatsız edici, korkutucu olan duygu ve hisleri yaşamasına sebep olur.GOTİK

Ø Bu tür, korku ve şaşkınlığın getirdiği ruh hali izlenimlerini yansıtır. Akla sığmayan, dehşetli ve çarpık bedenli, hatta bedensiz varlıkların dünyasıdır. Akılcı düşüncenin dışarıda bıraktığı her şey bu gotik edebiyat dünyasına taşınır.

Ø Kasvetli, iç karartıcı yapısı, korkutucu dekorları ve insanın içini ürperten, sonu gelmek bilmeyen koridorlarıyla eski bir malikane ya da şato gotiğe örnek.Alçak Açılı Çekim

Karakterin göz hizasının altından olacak şekilde çekilen bu açı, karaktere daha baskın bir durum katar. Tehditkar veya korkutucu karakterlerde genellikle sahnenin etkili olması için bu açı kullanılır.Yüksek Açılı Çekim

Tepeden çekilen açı, karakterin o anki küçüklüğünü, çaresizliğini ve güçsüzlüğünü de daha etkili şekilde yansıtır.Ayna

Ø Film karakteri aynaya bakar ve arkasında elinde bıçakla bekleyen katili görür, çığlık atıp kaçmaya başlar ve olaylar gelişir.


Ø Veya film karakterinin odada göremediği ama hissettiği bir şeyler vardır. Işıkları açar ve ne olduğunu anlamak için evin içinde dolaşmaya başlar. Bu sırada aynaya bakar. Hayalet, cin veya benzeri bir doğaüstü varlık görür.

Ø Bu öğe senaryoları, izleyicilerde merakla birlikte gerilim duygusunu oluşturur.

Ø Aynı zamanda toplum kültürlerinde ayna ile ilgili batıl inançlar seyir sırasında korku duygusunu körükler.Dolap

Ø Her iki odadan birinde büyük ya da küçük mutlaka bulunan dolap faktörü kullanılarak ev yaşamı sıkıntılı bir hale getirilir.

Ø Dolaptan sesler gelir ve kamera dolaba odaklanır. Seyirciye gerilim ve gizem duyguları aktarılır.Kuşlar

Ø Kuşlar pek çok filmde korku ögesi olarak kullanılmıştır.

Ø Özgürlük ve iyiliğin sembolü olan bazı kuş türleri filmlerde korkutucu bir doğa olayı öncesi anormal bir şekilde göç ederler. Bu kötü olayların ve lanetin habercisidir.Oyuncak Bebekler

Ø Bir çok filmde bebekler özel güçleri olan veya üzerinde tılsım/büyü olan korku öğeleri olarak yer alır.Palyaço

Ø Yüzünde daima sahte bir gülümsemeyle dolaştıklarından gerçekten mutlu olup olamadıklarını hiçbir zaman bilemezsiniz. Gözlerinde hep korkutucu bir çelişki vardır. Bu yüzden korku filmlerinde sıklıkla kullanılır.

Ø Palyaçolar, tıpkı oyuncak bebekler gibi aldatıcı bir samimiyetle etraftaki en sevimli ve güvenilir nesnelerin dahi düşmana dönüşebileceğini kanıtlıyor.

Ø Bu tezat izleyiciye korku olarak yansıyor.Aniden Açılıp Kapanan Kapılar ve Pencereler

Ø Her gerilim/korku filminde olmazsa olmazdır.

Ø Kamera evin koridorlarında sessizce gezinir. Bu evde bir aile yaşar ve birden kendimizi çocukların odasında buluruz. İçeri girdiğimiz an odanın kapısı hızlıca kapanır, çocuklar uyanır ve çığlık atmaya başlarlar.Doğaüstü Varlıklar ve Yaratıklar

Ø Hayaletler, cinler, ruhlar, şeytanlar, vampirler, uzaylılar, kurt adamlar, zombiler ve mitolojik varlıklar. Hepsi bu başlığa uyan figürler.Duyu Dışı Yetenekler

Ø Astral seyahat, telepati, telekinezi, lucid rüya ve levitasyon.. bu gibi parapsikoloji kapsamına giren kavramlara da filmlerde denk geliyoruz.

İnsan bilinmeyenden ve gözle göremediğinden korkar.Tuhaf Sesler ve Refleksler

Ø Korku ve gerilim sahneleri çeşitli ses efektleriyle desteklenir.

Ø Bu sesler çoğunlukla aniden duyulur ve seyirciyi beklemediği bir anda reflekslerini etkinleştirir.

Ø Bu etkenler kullanılarak seyircide korku duygusu oluşturulur.Tekinsiz Evler ve Issız Mekanlar

Ø Mezarlıklar, malikaneler, oteller, eski evler, akıl hastaneleri, ormanlar, terk edilmiş kasabalar. Hepsi korku/gerilim filmlerinde kullanılan mekanlardır.

Ø Genelde varlıklar tarafından ele geçirilen bu gibi yerlerde insanların olması istenmez olaylar gelişir ve film bunun üzerine kurulu olur.Çocuklar

Ø Korku/gerilim filmlerinde ve dizilerinde çocukların kullanılması aslında başarılı bir algı yanılması yaratıyor.


Ø Seyirci masum ve zararsız olmasını beklerken işler tam tersi gidiyor.Eski Aile Fotoğrafları

Ø Genelde terk edilmiş veya tekinsiz dediğimiz evlerde bir sandığın içinden çıkar. Evin gizemini çözmeye çalışan karakter üstü tozlanmış sandığı bulunca içinde ne olduğunu merak eder ve ne olduğuna bakmak ister. Yüzyıllar önceden kalmış çeşitli fotoğraflar bulur ve evin eski sahiplerinin bu kişiler olduğunu anlar.

Ø Birçok filmin kilit noktası olabiliyor bu tür fotoğraflar, olayları birbirine bağlayan önemli öğelerdendir.Kan

Ø Bazen duvarlara kanla yazılmış korkunç notlar bırakır katil, uyarı verir.

Ø Bazen olayın gizemini çözmek için ipucu gibidir kan damlaları, kahraman onları takip eder.

Ø Bazen bir cinayet sonrası odanın içi kan gölüne döner.

Ø Kan şüphesiz bütün korku ve gerilim filmlerinin vazgeçilmez öğesidir.

0 görüntüleme

2018

Tüm hakları Falcon Yapım'a aittir.

Design By Harun Yusuf Şahin

  • Grey Instagram Icon
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Gri Heyecan Simge